Z ostatniej chwili

Pajączki – prawdy i mity o pękających naczynkach w ciąży

Generalnie rzecz ujmując pajączki najczęściej mają kobiety o skórze cienkiej, delikatnej i płytko unaczynionej. Nie da się ukryć, że siateczka rozszerzonych naczynek krwionośnych szpeci, dlatego warto im zapobiegać. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, które opinie na temat pajączków są prawdziwe, a w które lepiej nie wierzyć. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy jednak od tego, że rozszerzone naczynka mogą pojawiać się zarówno u osób o suchej, jak i tłustej skórze i nie każda przyszła mama będzie miała pajączki – to jest prawda. Musisz wiedzieć, że ta przypadłość zazwyczaj dotyka kobiety o skórze cienkiej, delikatnej, płytko unaczynionej. Generalnie najczęściej ujawnia się podczas ciąży dlatego, że pod wpływem dużej ilości krążących we krwi estrogenów naczynia krwionośne mają skłonność do nadmiernego rozszerzania się. W związku z tym warto wiedzieć, że skłonność do pajączków jest dziedziczna – jeśli twoja mama albo babcia ma rozszerzone naczynka, jest spore prawdopodobieństwo, że pojawią się one także u ciebie.

Natomiast stwierdzenie, że pajączki powstają z powodu zbyt dużego wysiłku to mit. Przede wszystkim wysiłek fizyczny to tylko jedna z przyczyn rozszerzania się naczynek. Zwykle do pozostałych należą: gwałtowne zmiany temperatury, stres i emocje, promieniowanie UV, sauna, alkohol, picie mocnej kawy, jedzenie ostro przyprawionych potraw. Uważa się także, że jeśli kobieta ma skłonności genetyczne do pajączków, w żaden sposób ich nie uniknie – to również jest mit, ponieważ rozszerzaniu się naczynek można starać się zapobiec, unikając tego, co sprzyja ich powstawaniu. Na przykład dymu z papierosów, mocnej kawy i ostrych przypraw, zbyt gorących pokarmów, alkoholu, opalania się – to wszystko jest zresztą niewskazane w ciąży. Dlatego jeśli w pracy masz jarzeniówki, co jakiś czas nakładaj dodatkową porcję kremu z filtrem – lampy jarzeniowe emitują promienie UVA, które osłabia ścianki naczynek krwionośnych. Poza tym musisz w tym celu zmyć makijaż, warto więc mieć w pracy podręczny zestaw do umalowania się od początku.

Powszechnie uważa się także, że skórę naczynkową trzeba pielęgnować w szczególny sposób i jest to prawda. Ponadto cera naczynioruchowa (tak fachowo określa się skórę skłonną do pajączków) jest bardzo wrażliwa i wymaga dobrego traktowania. Natomiast podstawowe zalecenie pielęgnacyjne to ochrona przed niekorzystnym wpływem środowiska – promieniami UV, wiatrem i mrozem. Musisz także wiedzieć, że w kremach na dzień obowiązkowy jest filtr przeciwsłoneczny – zimą SPF 15, w pozostałych porach roku SPF 25–30. Natomiast zimą krem nawilżający lepiej zmienić na półtłusty albo tłusty, gdyż skuteczniej chroni skórę przed gwałtownymi zmianami temperatury. Warto również zmienić sposób pielęgnacji.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz porady jak radzić sobie z problemami z uzębieniem u dzieci. Dodatkowo polecane kremy przeciwzmarszczkowe i sposoby zamykania naczynek.

Często czytane

Próchnica zębów mlecznych: przyczyny, objawy, leczenie
Epidemia próchnicy u dzieci - z czego wynika zły stan zębów dzieci w Polsce
Dziecko u dentysty: jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci?

Świeże newsy branżowe

Zamykanie rozszerzonych naczynek na twarzy.
"Laser" i elektrokoagulacja usuną popękane naczynka
Popękane naczynka: jak się ich pozbyć? część pierwsza
© Copyright Duchowosc. All Rights Reserved.