Z ostatniej chwili

Skleroterapia

Generalnie rzecz ujmując skleroterapia (ostrzykiwanie) to uznana w medycynie procedura leczenia bardzo drobnych żylaków oraz śródskórnych pajączków naczyniowych (teleangiektazje, venulektazje). Przede wszystkim jej istota polega na wprowadzeniu do światła naczynia specjalnych preparatów zawierających polidocanol, które powodują obkurczenie się ściany naczynia i miejscowy, kontrolowany stan zapalny. W efekcie prowadzi on do jego zamknięcia i zwłóknienia sprawiając w efekcie, że naczynie przestaje być widoczne. Poniżej znajdziesz krótki artykuł dotyczący zabiegu skleroterapii, przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy jednak od tego, że zabieg skleroterapii jest wykonywany przez specjalistę z obszaru dermatochirurgii po ustaleniu wskazania do zabiegu i wykluczeniu przeciwwskazań w trakcie konsultacji lekarskiej. Przede wszystkim jednak procedura zabiegowa jest przeprowadzana przy użyciu bardzo cienkich igieł, co powoduje, że jest niemal bezbolesna. Musisz także wiedzieć o tym, że w zależności od indywidualnego przypadku zmienione chorobowo miejsca nakłuwa się od kilku do kilkunastu razy.

Generalnie rzecz ujmując chodzi oto, że substancja obkurczająca wprowadzana jest w postaci roztworu lub piany. Zwykle pierwszy sposób stosuje się przy drobnych żylakach i pajączkach, natomiast piana jest lepszym rozwiązaniem w przypadku większych naczyń krwionośnych. Natomiast jeśli chodzi o czas zabiegu to tego rodzaju zabieg zwykle trwa od piętnastu do trzydziestu minut. Warto wspomnieć także o tym, że skleroterapia nie wymaga okresu rekonwalescencji, ale konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Musisz wiedzieć także o tym, że przede wszystkim po skleroterapii należy założyć na kończynę produkt uciskowy. Poza tym
w nastrzykniętych miejscach można zwiększyć ucisk za pomocą waty lub tamponów opatrunkowych. Jednak bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien chodzić przez około 30 minut, ponieważ kompresja winna być stosowana przez kolejne 24 godziny w sposób ciągły. Potem należy kontynuować terapię uciskową przez okres od kilku dni do trzech tygodni, zależnie od średnicy i lokalizacji obliterowanych żylaków.

Warto wspomnieć także o tym, że powodem i założeniem stosowania kompresji jest: leczenie lub zapobieganie następstwom niepożądanym (np. zapalenie żył, powstawaniu przebarwień), profilaktyka epizodów zakrzepowo – zatorowych u chorych wysokiego ryzyka, uzyskanie jak najmniejszych możliwych skrzeplin wewnątrznaczyniowych, redukcja objawów po skleroterapii. Ponadto wykonanie zabiegu i zastosowanie sie do zaleceń lekarskich zazwyczaj przynosi stały efekt terapeutyczny. Jednak w niektórych przypadkach uzyskanie satysfakcjonującego rezultatu wymaga powtórzenia zabiegu. Jeżeli natomiast chodzi o przeciwwskazania to należą do nich: ciąża, okres karmienia piersią, oraz uczulenie na polidokanol.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz porady jak radzić sobie z problemami z uzębieniem u dzieci. Dodatkowo polecane kremy przeciwzmarszczkowe i sposoby zamykania naczynek.

Często czytane

Próchnica zębów mlecznych: przyczyny, objawy, leczenie
Epidemia próchnicy u dzieci - z czego wynika zły stan zębów dzieci w Polsce
Dziecko u dentysty: jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci?

Świeże newsy branżowe

Zamykanie rozszerzonych naczynek na twarzy.
"Laser" i elektrokoagulacja usuną popękane naczynka
Popękane naczynka: jak się ich pozbyć? część pierwsza
© Copyright Duchowosc. All Rights Reserved.