Z ostatniej chwili

Dziecko u dentysty: kilka sposobów na wizyty z dzieckiem u dentysty bez bólu i strachu, część druga!

Pamiętajcie także o tym, że bardzo ważny jest także moment, w którym wybieramy się do dentysty. Przede wszystkim nie czekajmy na ból, jeśli wizyta 2- lub 3-latka będzie wiązała się z bólem zęba, już na zawsze dentysta będzie kojarzył mu się z czymś nieprzyjemnym. Niestety, ale tym bardziej, że taka wizyta oznacza dla niego często borowanie i zastrzyk znieczulający. Jednak z tym ostatnim też powinniśmy uważać, ponieważ większość dzieci źle znosi już sam widok strzykawki, które znane są im dobrze z gabinetów pediatry. W związku z tym, jeśli nasze dziecko wpada w płacz na widok strzykawki, wybierzmy dentystę, który znieczula przy pomocy komputera Wand. Chodzi oto, że Wand z wyglądu przypomina magiczną różdżkę lub długopis, natomiast podanie przy jego pomocy znieczulenia jest dla dziecka delikatne i całkowicie bezbolesne.

Przede wszystkim jednak kluczowe jest także to, jak zachowamy się po wizycie. Zwykle specjaliści zalecają, aby wzmacniać pozytywnie zachowanie dziecka. Pojawia się jednak pytanie co to oznacza w praktyce? No cóż, nie obiecujmy dziecku zabawek w zamian za to, że będzie grzeczne, ale nagradzajmy je po wizycie. Zwykle nagrodą może być zwykłe przytulenie dziecka lub całus, coś, co sprawi, że poczuje się bezpieczne. Poza tym możemy również sięgnąć po drobne upominki np. pluszaki lub np. wycieczkę do zoo. Chodzi oto, że to sprawi, że każda kolejna wizyta będzie miała dodatkowe pozytywne skojarzenie.

Pewnie zastanawiasz się jak jeszcze możemy pomoc dziecku przebrnąć przez wizytę? No cóż, na pewno warto zabrać za sobą wszelkie rozpraszacze np. ulubioną zabawkę, poduszkę czy książkę, którą dziecko będzie miało przy sobie podczas wizyty. Dodatkowo warto także wybrać gabinet, który np. wyświetla bajki podczas wizyty dziecka w fotelu lub stosuje różnego rodzaju techniki odcinania od zabiegu np. poprzez zakładanie słuchawek z muzyką. Także samo leczenie możemy dziecku uprzyjemnić. Musisz także wiedzieć, że w Polsce działają już gabinety, które nie tylko znieczulają łagodnie przy pomocy Wand, ale także takie, które próchnicę leczą bez bólu przy pomocy ozonu, a nie tradycyjnego wiertła.

Pamiętaj jednak, że bez względu na wszystko musimy się jednak przygotować się na negatywną reakcję dziecka. Musisz wiedzieć, że płacz, złość czy krzyk są normalną reakcją malucha, zarówno na nieznane, na dotyk obcej osoby, jak i na niepewność. Jednak w odróżnieniu od dziecka powinniśmy zachować spokój. Przede wszystkim dziecku pomożemy już samą obecnością w gabinecie lub potrzymaniem za rękę. Za to niewskazana jest natomiast interwencja rodzica i przerwanie przez niego zabiegu.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz porady jak radzić sobie z problemami z uzębieniem u dzieci. Dodatkowo polecane kremy przeciwzmarszczkowe i sposoby zamykania naczynek.

Często czytane

Próchnica zębów mlecznych: przyczyny, objawy, leczenie
Epidemia próchnicy u dzieci - z czego wynika zły stan zębów dzieci w Polsce
Dziecko u dentysty: jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci?

Świeże newsy branżowe

Zamykanie rozszerzonych naczynek na twarzy.
"Laser" i elektrokoagulacja usuną popękane naczynka
Popękane naczynka: jak się ich pozbyć? część pierwsza
© Copyright Duchowosc. All Rights Reserved.