Z ostatniej chwili

Dziecko u dentysty: kilka sposobów na wizyty z dzieckiem u dentysty bez bólu i strachu, część pierwsza

Trzeba przyznać, że wizyta adaptacyjna oswaja dziecko z dentystą i sprawia, że będzie ono kojarzyło leczenie zębów z zabawą. Generalnie rzecz ujmując pierwsza wizyta dziecka u dentysty może być trudna. Pojawia się więc pytanie co robić, by dzieci nie bały się dentysty? Niestety, ale strach przed dentystą to problem większości rodziców, którzy stają przed wyzwaniem, jakim jest leczenie zębów dziecka. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący kilku sposobów, które pomogą przeprowadzić wizyty u dentysty z dzieckiem bez bólu i strachu. Przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że im wcześniej odwiedzimy dentystę, tym lepiej. Generalnie pierwszą wizytę u dentysty warto odbyć nim dziecko skończy roczek, czyli zanim jeszcze maluch zacznie ząbkować – zaleca American Academy of Pediatric Dentistry. Potem, w wieku 2-3 lat z kolei rekomenduje się tzw. wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko w bezstresowej atmosferze pozna gabinet, nauczy się szczotkowania, weźmie udział w specjalnych grach i zabawach, które oswoją go z miejscem, ale także lekarzem. Bardzo ważne jest także to, dziecko będzie mogło samo usiąść w fotelu i pobawić się np. lusterkiem czy kamerą wewnątrzustną. Przede wszystkim jednak pierwsza wizyta nie może wiązać się z żadnym zabiegiem i bólem. Po prostu musi być swoistym rozeznaniem terenu i zaprzyjaźnieniem się z gabinetem. Chodzi oto, że jeśli dziecko będzie miało pozytywne wspomnienia z wizyty, np. związane z zabawą dmuchanymi rękawiczkami, chętniej wróci tam na kolejną wizytę.

Musimy także pamiętać o tym, że ogromna w tym jest także rola rodziców. Dlatego zanim wybierzemy się do dentysty, nie nakręcajmy negatywnie malucha i nie przenośmy na niego swoich lęków. Bardzo ważne jest, aby wokół wizyty budować pozytywne skojarzenia. W związku z tym nie mówmy dziecku jak bardzo bolało nas wyrwanie zęba, unikajmy także zwrotów typu „nic nie będzie bolało”, „nic się nie martw” czy „wszystko będzie dobrze”. Raczej stwórzmy także listę słów zakazanych, zawierającą takie słowa jak np. „zastrzyk”, „igła”, „ból”, „krew”. Po prostu budujmy za to pozytywną historię wokół wizyty, mówmy o tym, co ciekawe w gabinecie, o magicznych kamerach, które widzą cukrowe bakterie, śmiesznych rurkach, co bzyczą jak pszczoły. Przede wszystkim wyprawa do dentysty powinna być tak ciekawa, jak wycieczka do planetarium lub zoo.

W związku z tym warto w domu ją przećwiczyć, specjaliści zalecają nawet zaaranżowanie małego gabinetu w domu, w którym dziecko będzie mogło przebadać wszystkie swoje misie. Poza tym takie ćwiczenie można wykonać zarówno przed pierwszą wizytą adaptacyjna, jak i tuż po niej. Po prostu pokażmy maluchowi, że wizyta u dentysty to przygoda, którą można kontynuować w domu. Dlatego zorganizujmy zawody w myciu zębów, przeglądy wszystkich lalek i pluszaków, zamieńmy zwykły fotel w fotel dentysty, pokażmy dziecku zdjęcia rentgenowskie. Bardzo ważne jest, aby dziecko zafascynować tematem, wtedy przed wizytą będzie ciekawe tego, co będzie się działo.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz porady jak radzić sobie z problemami z uzębieniem u dzieci. Dodatkowo polecane kremy przeciwzmarszczkowe i sposoby zamykania naczynek.

Często czytane

Próchnica zębów mlecznych: przyczyny, objawy, leczenie
Epidemia próchnicy u dzieci - z czego wynika zły stan zębów dzieci w Polsce
Dziecko u dentysty: jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci?

Świeże newsy branżowe

Zamykanie rozszerzonych naczynek na twarzy.
"Laser" i elektrokoagulacja usuną popękane naczynka
Popękane naczynka: jak się ich pozbyć? część pierwsza
© Copyright Duchowosc. All Rights Reserved.