Z ostatniej chwili

Dziecko u dentysty: jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci?

Generalnie rzecz ujmując dziecko u dentysty powinno pojawić się, jak ma już 4 zęby mleczne, a najpóźniej na wizytę u stomatologa trzeba się wybrać z 3-letnim dzieckiem. Poza tym najlepiej pójść do pedodonty, czyli stomatologa wyspecjalizowanego w leczeniu dzieci. Poniżej znajdziesz krótki artykuł dotyczący tego, jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci. Przeczytaj go koniecznie!
Zacznijmy od tego, że mimo mycia zębów dziecka już od pierwszego wyrżniętego mleczaka, czasem potrzebne są zabiegi – profilaktyczne i lecznicze – u stomatologa. Natomiast jeśli nie zauważamy żadnych niepokojących objawów, wystarczą wizyty kontrolne co 4-6 miesięcy. Pojawia się więc pytanie jakie zabiegi wykonuje się u najmłodszych?

Na pewno u dzieci dokonuje się takiego zabiegu, który nazywa się fluoryzacja, czyli forma profilaktyki przeciwko próchnicy. Przede wszystkim ten zabieg wzmacnia zęby mleczne i zapewnia dodatkową ochronę przed chorobą. Poza tym polega on na nałożeniu na zęby pędzelkiem fluoru w postaci żelu, pianki albo pasty. Zwykle zabieg nie boli i trwa kilka minut, ale dziecko nie może po nim jeść przez 12 godzin.

Kolejnym zabiegiem, które wykonuje się u dzieci jest lakowanie, czyli wypełnianie bruzd w zębach lakiem, substancją, która ma za zadanie chronić zęby przed bakteriami i kwasami. Jednak aby uniknąć lakowania zębów z niewidoczną jeszcze próchnicą, lakuje się zęby tuż po wyrżnięciu, maksymalnie do 2 miesięcy po pojawieniu się zęba. Zazwyczaj zabieg rozpoczyna się oczyszczeniem i osuszeniem zębów, następnie stomatolog nakłada lak i utrwala go lampą polimeryzacyjną. Dopiero potem sprawdza przy pomocy kalki, czy lak nie będzie dziecku przeszkadzał i ewentualnie wygładza go diamentową kulką. Generalnie lakuje się podczas jednej wizyty maksymalnie 2 zęby, lakowanie jednego trwa kilka-kilkanaście minut.

Warto wspomnieć tutaj także o takim zabiegu, jakim jest lapisowanie – jeśli dziecko ma niewielką próchnicę lub jest bardzo małe i nie potrafi współpracować z lekarzem, powstrzymuje się postęp choroby przez impregnowanie zęba związkami chemicznymi. Generalnie rzecz ujmując lapisowanie zatrzymuje próchnicę. Zabieg trzeba powtarzać przy każdej wizycie. Gdy dziecko będzie starsze, ząb będzie można oczyścić i zaplombować.

Ponadto to ważnym zabiegiem jest także leczenie ubytków – gdy ubytek jest większy, wypełnia się go podobnie jak u osób dorosłych. Zwykle najpierw stosuje się znieczulenie żelem i zastrzykiem. Polega to na tym, że do buzi dziecka wkłada się specjalną wkładkę z silikonu, dzięki czemu dziecko nie męczy się, starając się cały czas mieć otwarte usta. Potem stomatolog oczyszcza ząb z próchnicy i wypełnia go materiałem – oprócz takich w kolorze zębów dziecko może wybrać kolorową lub brokatową plombę.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz porady jak radzić sobie z problemami z uzębieniem u dzieci. Dodatkowo polecane kremy przeciwzmarszczkowe i sposoby zamykania naczynek.

Często czytane

Próchnica zębów mlecznych: przyczyny, objawy, leczenie
Epidemia próchnicy u dzieci - z czego wynika zły stan zębów dzieci w Polsce
Dziecko u dentysty: jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci?

Świeże newsy branżowe

Zamykanie rozszerzonych naczynek na twarzy.
"Laser" i elektrokoagulacja usuną popękane naczynka
Popękane naczynka: jak się ich pozbyć? część pierwsza
© Copyright Duchowosc. All Rights Reserved.