Z ostatniej chwili

Epidemia próchnicy u dzieci - z czego wynika zły stan zębów dzieci w Polsce

Niestety, ale jak wynika z raportu Ministerstwa Zdrowia „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2010-2012” polskie 6-latki pod względem intensywności i występowania próchnicy są w niechlubnej czołówce rankingu. 86,9 proc. polskich 6-latków ma próchnicę. Natomiast sytuacja wygląda lepiej nawet w takich krajach jak: Uganda, Republika Południowej Afryki, czy Bośnia i Hercegowina. Jednak najlepiej z kolei w zestawieniu wypada Dania i Francja. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, z czego wynika zły stan zębów dzieci w Polsce. Przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że o ile w RPA i Ugandzie, odpowiednio 60,3 proc. i 49,2 proc. 6-latków ma próchnicę i wynika to przeważnie z braku wystarczającej liczby dentystów, o tyle polskie statystyki dziwią, ponieważ w naszym kraju bowiem w skali europejskiej mamy najwięcej stomatologów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Generalnie rzecz ujmując jeden dentysta przypada średnio na ok. 2200 mieszkańców. Trzeba przyznać, że próchnica to klasyczna choroba cywilizacyjna i to, jak z nią sobie poradzimy, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim to, że w naszym kraju jest wielu dentystów, nie musi się przedkładać na zdrowie zębów, ponieważ niestety większość z nas zdaje się zupełnie zapominać o profilaktyce, nie mówiąc już nawet o regularnym dbaniu o higienę zębów i ograniczaniu spożycia pokarmów zawierających cukier, który przecież dla zębów jest zabójczy.

Ponadto jak donosi raport, fakt, iż polski 6-latek ma ponad 5 zębów zaatakowanych przez próchnicę, a zaledwie 1 z nich jest wyleczony, dowodzi niskiej skuteczności systemu opieki zdrowotnej. Dlatego to stawia nas w jednym szeregu z Białorusią, Litwą, Łotwą i Ukrainą. Generalnie rzecz ujmując w naszym kraju brakuje programów profilaktycznych z zakresu stomatologii. Oczywiście swego czasu w szkołach i przedszkolach funkcjonowały gabinety stomatologiczne, a lekarze regularnie sprawdzali zęby uczniów, a także wykonywali takie zabiegi jak fluoryzacja, które bardzo skutecznie chronią przed próchnicą. Niestety obecnie po szkolnych gabinetach nie ma śladu, koszyk świadczeń stomatologicznych refundowanych przez NFZ jest mocno ograniczony i nie zaspokaja wszystkich potrzeb pacjentów. W związku z tym Polacy coraz częściej ratunku dla swoich zębów szukają w prywatnym gabinecie.

Warto wspomnieć także o tym, że aż 80 procent przyczyn próchnicy należy szukać w uwarunkowaniach naturalnych i stylu życia, 10 procent to wina systemu ochrony zdrowia, a jedynie 10 procent to indywidualne uwarunkowania, takie jak chociażby zwiększona podatność na próchnicę, słabe szkliwom itp. Pojawia się jednak pytanie co to oznacza? No cóż, w skrócie – zmieniając przyzwyczajenia i nawyki swoje i dzieci, możemy w znakomitej większości wyeliminować tę jedną z najszerzej rozpowszechnionych chorób bakteryjnych.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz porady jak radzić sobie z problemami z uzębieniem u dzieci. Dodatkowo polecane kremy przeciwzmarszczkowe i sposoby zamykania naczynek.

Często czytane

Próchnica zębów mlecznych: przyczyny, objawy, leczenie
Epidemia próchnicy u dzieci - z czego wynika zły stan zębów dzieci w Polsce
Dziecko u dentysty: jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci?

Świeże newsy branżowe

Zamykanie rozszerzonych naczynek na twarzy.
"Laser" i elektrokoagulacja usuną popękane naczynka
Popękane naczynka: jak się ich pozbyć? część pierwsza
© Copyright Duchowosc. All Rights Reserved.