Z ostatniej chwili

Próchnica zębów mlecznych: przyczyny, objawy, leczenie

Niestety, ale próchnica zębów mlecznych to choroba. Jednak niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę, wychodząc z założenia, że zębów mlecznych nie ma sensu leczyć, bo i tak wypadną. Trzeba jednak przyznać, że prawda jest brutalna: od stanu zębów mlecznych zależy stan zębów stałych. Dlatego jeśli więc zaniedbamy leczenie próchnicy zębów mlecznych, dziecko będzie miało olbrzymie problemy z zębami w późniejszym wieku. Poza tym może mieć również źle rozwiniętą kość żuchwy, wady zgryzu, a w późniejszym okresie zwyczajne braki w uzębieniu. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, w jaki sposób leczyć próchnicę zębów mlecznych. Przeczytaj go koniecznie!
Zacznijmy od tego, że próchnica zębów mlecznych postępuje niezwykle szybko. W związku z tym wielu rodziców nawet jej nie zauważa, a gdy coś zaczyna się dziać, może już być za późno. Niestety często tak się dzieje, o czym świadczy coraz większa liczba ekstracji zębów mlecznych u dzieci. Natomiast dane z gabinetów stomatologicznych są przerażające: 77 procent sześciolatków ma próchnicę. Co gorsza ma ją już 65 procent trzylatków! Pojawia się więc pytanie co robić, by nie dopuścić do próchnicy zębów mlecznych?

Generalnie rzecz ujmując próchnica zębów mlecznych powstaje z trzech przyczyn: podatności tkanek (być może mama lub tata mieli słabe zęby bądź parodontozę, a dziecko odziedziczyło po nich te problemy), złych nawyków żywieniowych i niedokładnej higieny jamy ustnej. Musisz jednak wiedzieć, że najczęściej jednak próchnicę u dzieci powodują dwa ostatnie czynniki. Przede wszystkim to słodycze, napoje gazowane, brak profilaktyki i niedokładne szczotkowanie lub w ogóle brak szczotkowania (!) sprawiają, że coraz więcej przedszkolaków ma popsute zęby. Pamiętaj, że takich zaniedbań później już nie da się naprawić.

Jeżeli zaś chodzi o przyczyny próchnicy u dzieci to może być to próchnica butelkowa - najczęściej pojawia się u niemowląt, które dużo piją w nocy lub zasypiają z butelką. Chodzi oto, że w nocy zmniejsza się wydzielanie śliny, który obmywałaby ząbki z pokarmu. Potem bakterie, odżywiające się cukrami, zaczynają się więc namnażać i w szybkim czasie na przednich zębach pojawiają się czarne plamkil. To jest właśnie początek próchnicy butelkowej. Natomiast jeśli rodzice w porę nie zareagują (a zobaczyć te plamki jest trudno, dlatego tak ważne są systematyczne wizyty u stomatologów), próchnica przeniesie się na dotąd zdrowe zęby.

Warto wspomnieć także o tym, że wbrew pozorom próchnica zębów mlecznych nie rozpoczyna się od brązowych czy czarnych plam na zębach. Zwykle pierwszym objawem jest kredowobiała zmiana, którą można zobaczyć na gładkiej powierzchni zęba, czyli tzw. plama próchnicowa jest matowa, przez co wyraźnie odcina się od zdrowej, błyszczącej części zęba.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz porady jak radzić sobie z problemami z uzębieniem u dzieci. Dodatkowo polecane kremy przeciwzmarszczkowe i sposoby zamykania naczynek.

Często czytane

Próchnica zębów mlecznych: przyczyny, objawy, leczenie
Epidemia próchnicy u dzieci - z czego wynika zły stan zębów dzieci w Polsce
Dziecko u dentysty: jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci?

Świeże newsy branżowe

Zamykanie rozszerzonych naczynek na twarzy.
"Laser" i elektrokoagulacja usuną popękane naczynka
Popękane naczynka: jak się ich pozbyć? część pierwsza
© Copyright Duchowosc. All Rights Reserved.